Ukrajinský redemptorista Volodymyr Hrutza bol dnes vymenovaný za pomocného ľvovského biskupa

Dňa 14. januára 2015  Svätý Otec František vyslovil súhlas s kánonickou voľbou, ktorou Synoda biskupov UGKC zvolila za pomocného biskupa Ľvovskej archieparchie nášho spolubrata, Volodymyra Hrutzu CSsR, z Ľvovskej provincie Redemptoristov a pridelila mu titulárne biskupské sídlo Baanna. Gratulujeme a nech mu Pán pomáha v jeho službe na Многая літа !!!
O. Volodymyr Hrutza sa narodil 19. augusta 1976 v Dobromil v rajone Ľvov. 19. augusta 1995 zložil prvé sľuby v Kongregácii redemptoristov a o 5 rokov neskôr večné. 12. júla 2001 bol vysvätený za kňaza.
 
Základné filozoficko-teologické štúdia ukončil v rehoľnom seminári v Poľsku a v Rakúsku. V Innsbrucku, na miestnej teologickej fakulte,  obhájil v roku 2008 doktorát na tému: „Sviatosť zmierenia vo svetle Vzkriesenia Pána“. V rokoch 2009 – 2013 bol zodpovedný za štúdia v  seminári redemptoristov vo Ľvove. V súčasnej dobe je novicmajstrom.
Bude to 53. žijúci biskup redemptorista (celkom 162) a 15. z provincie Ľvov:
 
1. bl. Mikuláš Čarneckyj (Миколай Чарнецький) – biskupské svätenie 08. 02. 1931
2. abp. Maxim Hermaniuk (Максим Германюк) – 29. 06. 1951
3. bp. Volodymyr Malančuk (Володимир Маланчук) – 19. 02. 1961
4. bl. Vasyl Velyčkovskyj (Василь Величковський) – 02. 04. 1963
5. abp. Volodymyr Sterniuk (Володимир Стернюк) – 02. 07. 1964
6. bp. Petro Kozak (Петро Козак) – 1969
7.  bp. Filemon Kurčaba (Филимон Курчаба) – 23. 02. 1985
8.  bp. Michajlo Sabryha (Михайло Сабрига) – 10. 11. 1986
9. bp.  Michajlo Koltun (Михайло Колтун) – 09. 19. 1993
10. bp. Stepan Meňok (Степан Меньок) – 15. 02. 2002
11. abp. Ihor Vozňak (Ігор Возняк) – 17. 02. 2002
12.  bp. Bohdan Dzjurach (Богдан Дзюрах) – 15. 02. 2006
13.  bp. Jaroslav Pryriz   (Ярослав Приріз) – 29. 04. 2006
14.  bp. Michajlo Bubnij (Михайло Бубній) – 07. 04. 2014
15.  bp. Volodymyr Hruca (Володимир Груца) – 14. 01. 2016
  .
 
o. Anton Verbovský CSsR